Мислењата за тоа зошто ова се случи денес, се разбира, се поделени, но некои аналитичари покажуваат со прстот на почетокот на тргувањето со акциите на Coinbase на њујоршката берза.

Распродажбата за време на викендот следеше по напорната недела за индустријата, каде што вредноста на сите монети се зголеми за 2,25 трилиони долари во услови на бес за побарувачката на сите крипто производи од листата на Coinbase во средата. Најголемата крипто берза во САД ја заврши неделата со вредност од 68 милијарди долари, повеќе од сопствениците на њујоршката берза.

– Некој форма на реакција беше неизбежна, твитна основачот на Галакси Дигитал, Мајкл Новограц во неделата.

„Пазарите се премногу возбудени за акциите на Coinbase. DOGE, XRP и BSV полетаа, сите без никаква основа. Сето ова беше знак дека пазарот реагира прекумерно“.

Догкоин, кој има ограничена употреба и нема основа, нагло порасна минатата недела и вредеше повеќе од 50 милијарди долари во еден момент пред да се сопне во саботата. Побарувачката за токен беше толку брза што инвеститорите кои се обидоа да го тргуваат на Робинхуд во петокот, неколку пати ја урнаа веб-страницата, се вели во блогот на интернет берзата.

Неколку онлајн извештаи исто така шпекулираа во неделата дека падот е поврзан со загриженоста дека Министерството за финансии на САД може да го спречи перењето пари кое се врши преку дигиталните средства.

– Крипто светот се буди малку болно денес, рече Антони Тренчев, ко-основач на крипто-заемодавачот Нексо.

“100-процентното полетување на догкоинот во петокот беше врв на забавата. Еуфоријата беше во воздухот. И обично во крипто светот постои цена која треба да се плати кога тоа ќе се случи”.

Покрај „неоснованите“ соопштенија за казни кои ги подготвува Министерството за финансии на САД, Тренчев рече дека факторите на пад вклучуваат „вишок потпора, испратен до Coinbase, кој привлече капитал по директен попис и масовни прекини на електричната енергија во кинеската провинција Синџијанг кои влијаат на рударите на биткоин“.

Растечкото прифаќање на крипто-валутите го поттикна растот на биткоинот, како и подигање на останатите токени на рекордни нивоа. Интересот за крипто повторно се зголеми откако компаниите од PayPal до Square започнаа да дозволуваат трансакции со биткоин на нивните системи, а компаниите од Волстрит како Морган Стенли започнаа да обезбедуваат пристап до токени на некои од најбогатите клиенти. Ова се случува и покрај долгогодишната загриженост за нивната нестабилност и корисност како начин на плаќање.

Владите се повеќе ги истражуваат ризиците во секторот со проширувањето на базата на инвеститори. Најболниот удар врз крипто-заедницата оваа недела го зададе Турција. Крипто компаниите ги зголемуваат своите врвни редови за да формираат ново регулаторно опкружување и да се справат со долгогодишниот скептицизам во врска со дигиталните токени.

Најжестоките поборници на биткоинот го сметаат за современ чувар на вредноста и заштита од инфлација, додека други стравуваат дека тоа ќе создаде шпекулативен меур.