Швајцарецот Роџер Федерер изјави дека може да се повлече од Ролан Гарос со цел да му пријде на Вимблдон во најдобрата можна форма.

– Сега треба да одлучам дали ќе продолжам да играм или овој товар е преголем за мене. Можеби сега е совршено време да се опуштите. Мора да одлучам што ќе биде најдобро за подготвен да одам на Вимблдон. Во Париз, ја проценувам мојата состојба наутро по секој натпревар, ги следам сензациите во коленото. Оние што направиле операција како мојата ќе ме разберат. Секако, би сакал да бидам на местото на Рафа или Новак, кои мислат: „Се чувствувам добро, затоа победувам. Но, го немам тоа чувство. За мене, сето ова е подготовка за нешто поважно, изјави швајцарскиот тенисер.

Триесет и деветгодишниот Федерер го игра третиот турнир по операцијата на коленото. Во четвртото коло на Грен слемот во Париз, тој утре треба да игра со Италијанецот Матео Беретини.