И покрај анализите дека тој се шири многу брзо, сепак нема потреба од евентуални рестрикции.

Ова денеска го истакна првиот човек на Министерството за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

-Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба, вели министерот за здравство Филипче.