Ретко кој очекуваше ваков старт на почетокот на новата сезона во првата кошаркарска лига во Македонија. Многумина имаа претпоставки дека МЗТ и Пелистер ќе бидат најдобри на табелата, а друштво ќе им прави Работнички.

Сепак, дури четири екипи го делат првото место, а Работнички е на седмата позиција. Изненадува тоа што и по четири кола, веќе нема непоразени, а единствен тим без победа е Академија ФМП.

Во продолжение може да погледнете како изгледа кошаркарската табела: