Според полицијата од Манчестер, фудбалерот и репрезентативец, бил уапсен претходната недела.

Станува збор за 31-годишен маж, уапсен на 16 јули 2021 година, под сомнение за сексуален престап кон деца.

Фудбалскиот клуб Евертон потврди дека уапсениот е нивен играч и се огласија официјално дека истиот е суспендиран од клубот поради полициска истрага.

Сепак, социјалните мрежи наводно ја решија мистеријата. Илјадници коментари и објави наведуваат дека станува за репрезентативецот на Исланд и везен играч на Евертон – Гилфи Сигурдсон.

Информацијата не е се уште официјално потврдена, но како дополнителен аргумент, покрај совпаѓањето на возраста на играчот е и тоа што неговата сопруга го избришала нејзиниот Инстаграм.

 

 

Хештегот #sigurdsson е исто така најпребаруван на Твитер, што дополнително потврдува дека станува збор за него.

Се очекува официјална потврда од фудбалерот и полицијата.