Пристигнувањето на навивачите на Еурофарм Пелистер во СЦ Јане Сандански, на средина од првото полувреме на големото дерби, донесе навивачка војна и прекин на натпреварот.

Само што влегоа, гостинските навивачи, Чкембарите почнаа да фрлаат факели, топовски удари и петарди, што предизвика реакција на Комитите, кои не останаа должни.
Натпреварот моментно е во прекин при резултат 10:9