Нивното обраќање следува откако тие вчера беа разочарани што не беа повикани на средбата меѓу Заев и Мицоски и што без нивна дозвола се одложи пописот.

Заев пак најави дека со нив ќе се сретне во среда.

Коалицијата Алијансата за Албанците и Алтернатива вчера преку соопштение изрази незадоволство од одлуката што беше донесена помеѓу Заев и Мицкоски.