Еден од најдобрите тенисери во историјата Новак Ѓоковиќ доби на подарок дрес од фудбалската репрезентација на Македонија.

Му го подари Горан Кипријановски, кој е познат и како спортски амбасадор на Македонија кој често на познати странски личности им подарува дресови од македонските репрезентации.

Ѓоковиќ се подготвува за „Ролан Гарос“, а никогаш не ги криел своите симпатии кон Македонија, каде има многу фанови.