Премиерот Кирјакос Мицотакис во неодамнешното интервју за грчката телевизиска мрежа „СКАИ“ изјави дека одбива да ги ратификува трите меморандуми кои произлегуваат од Договорот од Преспа, откако опозициската партија СИРИЗА ги достави на гласање во парламентот.

Подигната загриженост за билатералните односи и евроинтеграцискиот пат на Македонија

Мицотакис истакна дека отстапувањето од договорот од Преспа ќе има реперкусии не само за билатералните односи, туку и за евроинтегративниот пат на  Македонија. Тој ги опиша меморандумите како оружје што официјална Атина го користи против соседните земји.

Предупредување до македонските власти за непочитување на договорот од Преспа

Премиерот ја предупреди новата влада во Скопје дека секое отстапување од спроведувањето на договорот ќе има сериозни последици за билатералните односи и европскиот пат на Северна Македонија. Тој ја нагласи сериозноста на ситуацијата, укажувајќи дека доколку има какви било сомнежи за интегритетот на договорот, Грција може да одбие да ги одобри меморандумите и да ги откаже сите преговори.

Изјава на Мицотакис

„Јасно ја предупредив новата влада во Скопје дека секое отстапување од спроведувањето на Договорот ќе има сериозни последици за нашите билатерални односи, но и за европскиот пат на Северна Македонија. Односно, сега кога го видовме она што го имаме одамна… Дека може да дојде идна влада и некако да ја доведе во прашање суштината на Договорот, ерга омнес, можеби нема да ги одобриме меморандумите и ќе ги откажеме сите преговори, Оружје што го имаме против Скопје“, изјави Мицотакис.

Потребно е уверување за ратификација

Мицотакис повтори дека меморандумите од Преспа нема да бидат ратификувани доколку Грција не биде апсолутно убедена дека другата страна ги почитува сите одредби од Договорот од Преспа.

Портпаролот на грчката влада, Павлос Маринакис, изрази неодобрување на Грција за логиката на македонската претседателка Гордана Силјановска-Давкова, која го користи уставното име во формална комуникација, но не и во јавни настапи. Во врска со трите меморандуми за соработка што СИРИЗА ги достави до грчкиот парламент, владиниот портпарол го оцени како „еден од најнеприфатливите потези на опозицијата“.

И покрај тоа што досега немаше експлицитна изјава од македонска страна за непочитување на договорот, предупредувањето на Мицотакис го нагласува значењето на почитувањето на условите за одржување на стабилноста во билатералните односи и евроинтегративните аспирации на регионот.