Тој денеска повика на „итно, брзо и сеопфатно“ намалување на емисиите на стакленички гасови за да се забави глобалното затоплување и да се спречи климатска катастрофа.

Пред годишната сесија на Генералното собрание на ОН следната недела, тој ги предупреди владите дека климатските промени се одвиваат побрзо од очекуваното и дека емисиите на фосилни горива веќе се намалени поради пандемијата на коронавирусот, пренесува Анадолија.

Говорејќи на презентацијата на извештајот „Обединети во науката 21“, кој ги сумира тековните напори за борба против климатските промени, Гутереш рече дека неодамнешните екстремни временски настани – од ураганот Ида во САД и поплавите во западна Европа до смртоносниот топлотен бран на северозапад на Пацификот – потврдено е дека ниту една земја не е безбедна од катастрофи поврзани со климата.

-Овие промени се само почеток на полоши ситуации. Доколку нема итно, брзо и сеопфатно намалување на емисиите на стакленички гасови, нема да можеме да го ограничиме глобалното затоплување на 1,5 степени Целзиусови. Последиците ќе бидат катастрофални, рече Гутереш, повикувајќи ги владите да ги исполнат целите на Парискиот климатски договор од 2015 година.