И денеска, бројките од Институтот за јавно здравје и Министерството за здравство, докажуваат дека епидемијата со коронавирусот во Македонија не стивнува. Во изминатото деноноќие се регистрирани 999 нови случаи, починале 21 лице, а оздравени се 711 пациенти.

Во последните 24 часа се направени 3.566 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 465
-Прилеп 53
-Куманово 52,
-Велес 48
-Кавадарци 43
-Гостивар 38
-Неготино 37
-Тетово 36
-Битола 35
-Охрид 33
-Штип 30
-Гевгелија 23
-Кочани 16
-Крива Паланка 10
-Кичево 9
-Валандово 8
-Струмица и Радовиш по 7
-Берово, Богданци и Демир Капија 6
-Ресен, Дебар, Пробиштип и Виница по 4
-Струга, Крушево и Демир Хисар по 3
-Свети Николе, Делчево и Македонски Брод по 2

Пријавено е вкупно 21 починато лице, на возраст од 50 – 90 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, три починати лица од Велес, по две починати лица од Прилеп, Охрид, Струга и Гевгелија, и по 1 починато лице од Куманово, Гостивар, Струмица и Ресен. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 711 оздравени пациенти од:

-Скопје 264
-Прилеп 72
-Тетово 44
-Охрид 40
-Гостивар 33
-Куманово и Битола по 32
-Велес 29
-Струга 26
-Струмица 23
-Штип и Крива Паланка по 17
-Кочани и Гевгелија по 14
-Берово 13
-Крушево и Богданци по 6
-Кичево, Свети Николе и Пробиштип по 4
-Радовиш и Делчево по 3
-Кавадарци, Ресен, Валандово и Пехчево по 2
-Виница, Кратово и Демир Хисар по 1

Досега во земјата се направени вкупно 582.489 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 117.437, бројката на оздравени пациенти е 99.837, на починати е 3.424, а бројот на активни случаи изнесува 14.176.