Двајца приведени поради поврзаност со стрелањето и обидот за убиство на градоначалникот

Две лица се приведени под сомнение дека помагале во вчерашниот обид за убиство на градоначалникот на Арачиново, Ридван Ибрахими, јави ТВ Сител. И покрај нивното апсење, властите ги интензивираат напорите да го лоцираат и приведат главниот сторител, кој со автоматска пушка пушти низа куршуми врз градоначалникот.

Мотивот заглавен во шпекулации

Мотивот зад застрашувачкиот напад врз градоначалникот Ибрахими, член на партијата Демократска унија за интеграција (ДУИ), останува обвиен со мистерија. Додека официјалните канали молчат за ова прашање, шпекулациите изобилуваат во различни медиуми, а некои сугерираат дека тоа може да потекнува од внатрепартиски судири.

Обид за убиство: Градоначалникот на Арачиново и порано бил мета на закани и физички напад – ранетите лица закрепнуваат, а полицијата трага по сторителот

Изјавата на лидерот на ДУИ

Во кратката интеракција со новинарите, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, навести потенцијални тензии меѓу Ибрахими и неговиот претходник, Ајвази, поранешниот градоначалник на Арачиново. Ахмети инсинуираше дека напорите да се помират нивните разлики пропаднале, отфрлајќи ги тврдењата за политичка основа на нападот.

„Мислам дека претходно се разговараше за надминување на разликите меѓу Ајвази и градоначалникот на општината, го направивме невозможното, но сè што направивме не успеа“, забележа Ахмети, нагласувајќи дека верува дека нема никакви отворени политички мотиви.

Проблемите од минатото повторно се појавуваат

Соочувањето на градоначалникот Ибрахими со насилството не е ново. Ова е трет случај кога тој пријавил закани или насилни средби до локалните органи за спроведување на законот. Минатата година, тој изрази загриженост поради заканите по неговиот живот, наводно, направени од Брахим Ајвази, неговиот претходник, со кого имал долги имотни спорови.

Откривање на мистеријата

И покрај зголемените тензии и повторените закани, официјалниот наратив околу мотивот зад вчерашниот обид за убиство останува недофатлив. Без официјална верзија, шпекулациите продолжуваат да се вртат.

Жртви од нападот со обид за убиство

Во пресрет на вчерашниот страшен инцидент, две лица се здобија со повреди. Возачот на Ибрахими и еден припадник на обезбедувањето се ранети заедно со администратор од општината. За среќа, медицинските извештаи укажуваат на позитивна перспектива за нивното закрепнување. Од Клиниката за торакална хирургија потврдија дека 21-годишниот А.А., еден од настраданите, е во стабилна состојба, додека од Градската болница известуваат дека 39-годишниот Е.С добро закрепнува.