Јапонската Влада најави помош за Авганистан по вчерашниот земјотрес во кој загинаа најмалку илјада луѓе.

Владин претставник истакна дека Владата ги координира чекорите за „брзо пружање на поддршка“ и оти ја проценува ситуацијата што им е потребно на локалното население.

Во источниот дел на Авганистан вчера беше регистриран земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала.