-За време на посетата на Бугарија, господинот Мицотакис треба да го нагласи деблокирањето на пристапниот процес на Северна Македонија, во рамките на потребата за стабилизирање на Западен Балкан, напиша пратеникот од СИРИЗА.

Грчкиот премиер претпладнево во Софија ќе се сретне со неговиот бугарски колега Кирил Петков и со претседателот на Бугарија Румен Радев.