Официјална Москва соопшти дека ќе ги повлече своите трупи од украинската граница уште минатиот месец, по тензиите кои го вознемирија Западот.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен минатата недела истакна дека се уште голем број на руски војници се присутни во областа во близина на Украина.