Капитенот на француската репрезентација Килијан Мбапе се најде во центарот на политичките превирања во земјата во пресрет на првиот натпревар на ЕП 2024. Тој ја коментираше ситуацијата во својата земја која е пред избори.

Мбапе изјави дека „ситуацијата во Франција е ужасна“:

„Сакам да зборувам со целиот француски народ, но и со младите. Ние сме генерацијата што може да ја направи промената. Гледаме дека екстремната десница тропа на вратата на моќта и имаме можност да ја обликуваме иднината на нашата земја“, коментираше напаѓачот на прес-конференција.

Неколку дена претходно, Француската фудбалска федерација (ФФФ) ги повика играчите да почитуваат неутралност.

И покрај тоа што рече дека отфрла секаков притисок и политичка употреба на националниот тим, француската федерација рече дека играчите се слободни да ги изразат своите ставови.