Кинескиот гигант за пребарувачи Баиду го откри својот четбот Ерни, кој работи со вештачка интелигенција, последниот ривал на револуционерниот ЧетГПТ на ОУПЕНАИ.

Главниот извршен директор на Баиду, Робин Ли, во четвртокот рече дека Ерни, познат како Веиксин на кинески, е резултат на „децениската напорна работа и напори на Баиду“ на прес-конференција одржана во живо за да ги покаже способностите на технологијата.

„Во два круга разговор, ботот Ерни ја претстави својата способност за математичко логичко расудување“, рече Ли. „Не само што знае дали самото прашање е точно или не, туку дава одговори и конкретни чекори за да го дознае одговорот“.

На настанот во Пекинг, Ли  покажа како Ерни генерира конференциски плакат и видео врз основа на барање, нудејќи совет за најдобрата локација за настанот меѓу неколку кинески градови и читање материјал на сечуански дијалект.

Ли, исто така, покажа како ботот  одговара на прашања за популарен кинески научно-фантастичен роман и го сумирал заплетот на книгата.

Ли рече дека функциите, кои ќе бидат интегрирани во екосистемот на паметни уреди на Баиду, Хиаоду , првично ќе бидат достапни само за ограничен број корисници со код за покана Ерни.

Ботот има подобри резултати на кинески во споредба со англискиот и може да се бори со прашања кои содржат логички грешки, рече Ли, иако може да идентификува кога нешто не е во ред.

За разлика од демонстрациите на ЧетГПТ на ОупенАИ, Баиду не ги демонстрираше способностите на Ерни во живо, туку преку серија слајдови. На четботот исто така му недостасуваат функции откриени во продолжението на ЧетГПТ, ГПТ-4, како што е можноста за генерирање текст како одговор на слика.

Лансирањето на Ерни беше слабо прифатено од инвеститорите, при што акциите на Баиду на берзата во Хонг Конг паднаа за повеќе од 10 отсто за време на претходно снимените демонстрации.

„Сè уште има голема неизвесност околу капацитетот на Ерни, особено со оглед на недостатокот на демо во живо – остар контраст со преносот во живо на развивачот на ГПТ-4 на ОУПЕНАИ пред неколку дена“, Чим Ли, кинески технолошки аналитичар за Економист Интелигенс Унит. изјави за Ал Џезира.

„Робин Ли не го покажа капацитетот на Ерни во средина на некинески јазик“, додаде Ли. „Тој, исто така, призна дека капацитетот на Ерни да го разбира и обработува англискиот јазик не е толку добар како оној на кинеското разбирање. Ова го става зад ЧетГПТ, кој може да генерира одговори на англиски, кинески и други јазици.

Најавата на Баиду доаѓа само еден ден откако ОупенАИ поддржан од Мајкрософт го претстави ГПТ-4, за кој компанијата со седиште во Сан Франциско вели дека е способен за „перформанси на човечко ниво“ во одредени академски области, вклучувајќи ја и способноста да се положи правосуден испит за потенцијалните адвокати со резултат во првите 10 проценти од апликантите.

Ли рече дека неговите „очекувања за ботот Ерни се поблиску до ЧетГПТ или дури и ГПТ-4“ и го пофали Баиду што го лансираше ботот пред конкурентите како што се Гугл и Фејсбук-матичната компанија Мета.

Повеќе од 650 организации во Кина имаат планови да го користат Ерни, вклучително и кинеската CITIC банка, Националниот музеј на Кина и весникот Глобал Тајмс, рече Ли.

Кинеската влада вети дека ќе ги поддржи локалните развивачи на вештачка интелигенција и ќе ја интегрира технологијата низ кинеската индустрија.

Локалните технолошки гиганти, вклучително и Алибаба, Хуавеј и ЏД.ком, објавија дека планираат да изнесат свои чет-ботови.

Строгите контроли на интернетот во Пекинг, сепак, покренаа сомневања за тоа како чет-ботови напојувани со вештачка интелигенција ќе функционираат во Кина, со оглед на тоа што технологијата се потпира на информации исфрлени од извори на интернет.

Сепак, Ерни би можел да постигне одреден успех во Кина поради ограничувањата на ботовите на OупенАИ во земјата, рече Ли.

„Кинеските технолошки компании имаат силен капацитет да пронајдат деловни модели за нови технологии“, рече тој.

Извор: Aljazeera.