Кинеската марка за автомобили ОРА на светската сцена стана позната минатата година, кога беше претставен интересен електричен модел со име – Good Cat.

Медиумите во Кина сега известуваат дека се подготвува нов електричен автомобил од истиот производител, исто така во ретро стил.

Станува збор за возило кое очигледно претставува копија од оригиналната „Буба“ на Фолксваген, со продолжено меѓуоскино растојание и додавање на уште еден пар врати.

Првите скици покажуваат дека и ентериерот има ретро дизајн, а повеќе детали за ова возило, кое би требало да ја има својата премиера на салонот во Шангај, сè уште не се објавени.

Марката на автомобили ОРА е релативно ново име на кинескиот пазар, имајќи предвид дека првиот модел под ова име беше претставен во 2018 година.

Марката е во сопственост на добро познатата компанија „Great Wall Motors“, и тие се запознати со копирање на моделите на дизајнирани светски производители на автомобили.