Постапката против Милошевиќ е прекината денес и потерницата е ставена вон сила, дознава „Нова.рс“.

Откако медиумите ја пренесоа оваа информација, Првото основно јавно обвинителство за „Нова“ потврди дека настаните од 2001 година станале апсолутно застарени. Од друга страна, Првиот основен суд наведува дека денес судот донел одлука за прекинување на постапката, притворот е укинат и потерницата е укината.

Инаку, кривичната постапка против Марија застари на 1 април, а семејството на поранешниот претседател на Југославија последните денови беше во центарот на вниманието на јавноста поради серијата „Семејство“ што се емитуваше на РТС, а која ги следи настаните деновите пред да дојде до апсење на Милошевиќ.

Застарувањето на постапката и повлекувањето на потерницата против ќерката на поранешниот претседател се совпадна со емитувањето на серијата.

Да потсетиме, Милошевиќ беше обвинет за нелегално поседување оружје и загрозување на безбедноста на неколку лица, вклучувајќи го и лидерот на ЛДП, Чедомир Јовановиќ. На тој ден, во периодот кога Милошевиќ беше изваден од вилата, Марија околу 4.30 часот испука неколку истрели од револверот „Смит и Весон“, а еден од нив погоди автомобил од колоната.

По овој настан, таа зеде црногорско државјанство и со години живее во Цетиње. Деновиве медиумите пренесуваат и дека таа со години не ја напуштила вилата во Цетиње, односно дека скоро никогаш не го напушта објектот.