СВР Велес поднесе кривична пријава против Е.М.(26) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“.

На 06.04.2022, полициски службеници извршиле контрола и не го пронашле пријавениот во домот и покрај тоа што имал решение за изолација од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.