Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц е обвинет за лажна изјава, објавија обвинителите, пренесуваат тамошните австриски медиуми.

Австриското обвинителство за економски криминал и корупција (WKStA) во петокот објави дека поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц е обвинет за давање лажна изјава, пишува ДВ.

36-годишникот поднесе оставка во 2021 година поради серија обвинувања по скандалот „Ибизагејт“ што ја зафати крајнодесничарската Партија на слободата, поранешен коалициски партнер на Курц.

Обвинението се однесува на изјавите на поранешната канцеларка пред истражниот комитет на австрискиот парламент, се наведува.

Курц, наводно, ја минимизирал својата улога во назначувањето на Томас Шмид во јуни 2020 година за шеф на државната холдинг компанија Обаг.

Политичарот тогаш тврдеше дека однапред бил информиран за одлуката, но дека не учествувал понатаму. Но, поради пораките до кои што дојдоа од тамошното Јавно обвинителство, се наведува дека тој бил многу повеќе вклучен во назначувањето.

Шмид, поранешен близок пријател на Курц, им кажал на обвинителите дека Курц знаел за проневерата на јавни средства помеѓу 2016 и 2018 година за да го промовира неговиот подем, според протекувањето на медиумите.

Бесплатниот таблоид „Heute“, наводно, објавувал ласкави написи во замена за јавно финансирани реклами.

Според Ројтерс, неговото судење ќе започне на 18 октомври, а Курц, доколку биде прогласен за виновен, може да се соочи со казна затвор до три години, се вели во соопштението на судот во Виена.