На митингот што се одржа вечерва во општина Центар, лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), Димитар Ковачевски, упати решителна порака до симпатизерите, вети дека нема да дозволи превирањата и лошото менаџирање што го зафатија Скопје да се прошири низ Република Македонија. . Среде жестоката кампања за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, Ковачевски ја критикуваше опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, давајќи остра слика за последиците од нивното владеење.

Лидерот на СДСМ за хаосот во Скопје

Ковачевски не штедеше зборови кога се осврна на последиците од контроверзниот проект „Скопје 2014“, припишувајќи го на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ. Тој се пожали за состојбата на главниот град, кој, според него, е оставен пуст под нивната управа. Повлекувајќи паралели меѓу локалното и националното раководство, тој предупреди на изгледите кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, да ја преземе претседателската функција, наведувајќи го хаосот што го направи нивниот локален кандидат Данела Арсовска.

Спречување на повторување на национално ниво

Изразувајќи решителност, Ковачевски ја повтори посветеноста на неговата партија да спречи повторување на неволјите на Скопје на национално ниво. Тој го осуди ширењето на невистини и хаос, ветувајќи дека ќе ја заштити Република Македонија од слични несреќи. Истакнувајќи ја неговата обемна кампања низ различни региони, тој ја истакна широката поддршка што ја доби Пендаровски, прикажувајќи го како кандидат на народот поддржан од различни сегменти од општеството.

Избор на иднината

Во еден клучен момент од своето обраќање, Ковачевски претстојните избори ги постави како избор меѓу надежта и очајот. Тој ги позиционираше СДСМ и нејзината коалиција за европска иднина покрај кандидатот Пендаровски како светилник на надеж за напредок и стабилност. Спротивно на тоа, тој ја претстави ВМРО-ДПМНЕ како снабдувач на безнадежноста, залагајќи се за враќање во минато време обележано со стагнација и уназадување под водство на Силјановска-Давкова.

Додека кампањата се вжештува и нацијата се приближува до клучната изборна одлука, страсниот митиншки говор на Ковачевски служи како собирен крик за поддржувачите и предупредување за противниците. Влогот никогаш не бил поголем за Република Македонија. Според Ковачевски, народот ќе го прифати ветувањето за посветла иднина или ќе ризикува повторно да ги преживее грешките од минатото. Одговорот е во рацете на граѓаните додека се подготвуваат да го дадат својот глас на претстојните претседателски избори.