Ирецот го скрши левиот скочен зглоб во борбата со Дастин Пориер на УФЦ 264. Се повреди во еден негов удар кој го блокираше „Дијамантот“, а натпреварот заврши со технички нокаут во корист на Американецот на крајот од првата рунда.

„Конор ќе остане во Лос Анџелес некое време. Не знам дали наскоро ќе се врати во татковината или ќе го продолжи закрепнувањето во САД. Тој веќе е отпуштен од болницата и се очекува да се врати во октагонот за една година “, изјави Дана Вајт за ТМЗ Ссорт.

Самиот Мек Грегор објави порака на социјалните мрежи веднаш по операцијата на глуждот. Потоа информираше дека ќе му треба околу половина година за целосно заздравување на повредата. Се чини дека после тоа тој ќе помине повеќе време на рехабилитација и подготовки за да можеме повторно да го видиме во октагонот.

По текот на настаните, тој беше повикан да се ослободи од својот тренер Џон Каванаг. Останува да се види дали тоа ќе се случи или Конор ќе остане лојален на стручњакот и ќе продолжи да работи со него. Во меѓувреме, Пориер чека борба со шампионот Чарлс Оливеира за светската титула во лесна категорија.