Педесет и осумгодишниот тренер ќе служи како експерт за три настапи на Англија во составот во групната фаза на Европското првенство УЕФА во 2020 година, како и во плејофот и финалето.

Меѓу другите ко-коментатори се и поранешните играчи Стјуарт Пирс, Тревор Синклер, Али Мекојст и Алан Бразил.

На 19 април, Тотенхем го отпушти Мурињо. Тој беше тренер и на Манчестер јунајтед, Челзи, Реал Мадрид, Интер, Порто и други клубови.