На ГП Табановце за излез од државата утрово се чека околу 40 минути, а на ГП Блаце за влез чекањето е 20 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања, информира АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.