Овие удари Израел се дел од долго планираната операција за ослободување на двајца заложници, која армијата ја објави утринава. Најмалку 28.340 Палестинци се убиени во бомбардирањето и копнената операција од 7 октомври. Израел верува дека многумина од нив се членови, борци или команданти на Хамас.

Најсложена операција од почеток на војната

Рафах е градот во кој Израелската армија ќе мора да ја изврши најсложената и најризичната операција од почетокот на војната на 7 октомври, во екот на преговорите за ослободување на околу 100 заложници.

Последните напади во Рафах дополнително вознемирија голем број земји ширум светот.

Џо Бајден го предупреди Нетанјаху

Во неделата, американскиот претседател Џо Бајден го предупреди израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека операцијата не треба да започне без јасен план за безбедноста на повеќе од 1,3 милиони луѓе. Само неколку дена претходно, Бајден го нарече претеран одговорот на Израел во Газа на терористичкиот напад на Хамас.

Египет стравува дека Палестинците нема да имаат друг избор освен да упаднат преку границата. Каиро и денеска, по последниот штрајк во Рафах со десетици жртви, се закани дека ќе стави крај на билатералниот договор потпишан пред повеќе од 4 децении.

Израел мора да ги прекине борбите за да избегне катастрофа, изјави за АФП портпаролот на француското Министерство за надворешни работи.

Сепак, неговото планирање и спроведување веројатно ќе доцни – и тоа не само поради преговорите. Израелските официјални лица и аналитичари изјавија за „Њујорк тајмс“ дека заштитата на цивилите ќе го комплицира планот, вклучително и поради ризиците што тој ги носи за високоценетиот партнер.

Нетанјаху уверува дека безбедно ќе преминат 1,3 милиони Палестинци

Нетанјаху, и покрај несогласувањето на неговите министри, јасно стави до знаење дека операцијата може да биде трка со времето – најверојатно ќе треба да биде завршена пред светиот месец Рамазан. Тој рече дека Израел, решен да ја заврши операцијата, ќе обезбеди безбеден премин за 1,3 милиони раселени Палестинци.