Картер, најстариот меѓу американските претседатели, не планира да се појавува во јавноста, како што тоа не го правеше во претходниот период поради пандемијата на коронавирус и напредните години.

Картер и неговата сопруга Росалин прославија 75 години брак во јули.

На поранешниот претседател му беше дијагностициран рак на кожата во 2015 година, кој се прошири на црниот дроб и мозокот, но по четиримесечна терапија, тој објави дека е излечен.

Тој, исто така, преживеа серија фрактури, вклучувајќи фрактура на карлицата во 2019 година, поради што се движи со помош на шетач, потсетува Гласот на Америка.

Картер ќе го прослави роденденот во тишина и затоа што неговата снаа Анет Дејвис Картер, која почина на 68-годишна возраст, ќе биде погребана во недела.