Нови услови и условувања за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

За време на предавањето на Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор, премиерот Христијан Мицкоски покрена клучни прашања во врска со преговорите на Македонија со ЕУ. Тој праша дали вклучувањето на Бугарите во македонскиот Устав ќе биде последниот услов за почеток на преговорите. Оваа загриженост се јавува бидејќи Македонија се соочува со зголемен притисок да направи уставни промени, истовремено обезбедувајќи добрососедски односи да останат реципрочни.

Загриженост за преговорите на Македонија со ЕУ

Премиерот Мицкоски истакна дека Македонија веќе направила бројни отстапки. Тој ја подвлече потребата од вистински, двонасочни добрососедски односи.

Нема да можеме да започнеме преговори ако не вклучиме неколку стотици наши граѓани во Уставот, што ќе значи дека се дел од бугарското малцинство во земјата. Но, дали е ова последно? Кој може да ни гарантира дека Ова е последното, немаме одговор на тоа прашање“, изјави Христијан Мицкоски, премиер на Македонија.

Грчка и бугарска делегација на Самитот на НАТО

 

На самитот на НАТО присуствуваа бугарски и грчки делегации, предводени од премиерите Главчев и Мицотакис. Иако билатералните прашања поврзани со ЕУ не беа официјално на агендата на самитот, Грција инсистираше на нивно решавање. Премиерот Мицотакис планираше да разговара за Договорот од Преспа, особено за неупотребата на придавката „Северна“ пред земјите-членки на  НАТО Алијансата.

„Секако дека ќе се постави прашањето за прекршување на основните услови од Договорот од Преспа од страна на соседната земја. Не знам за планирана средба со премиерот на Македонија. Не знам дали тоа ќе се случи. но секако ништо не е планирано од грчка страна“, изјави Панос Амирас, директор за односи со јавноста на Киријакос Мицотакис.

Билатерални средби и стратешки инвестиции

Македонската делегација, заедно со претседателот на Собранието Африм Гаши, ја искористи посетата на Вашингтон за повеќе билатерални средби. Тие се сретнаа со конгресмени кои силно ја поддржуваат Македонија како непоколеблив сојузник на САД. Дополнително, премиерот Мицкоски најави значаен инвестициски договор со компанијата Вабтек, со инвестиција од 35 милиони евра за производство на кочници за шински возила во Македонија.

Продолжува инвестицискиот бум во Македонија: Американски Вабтек ќе инвестира 35 милиони евра

Вклучувањето на Бугарите во македонскиот Устав останува спорно прашање без јасни гаранции дека ќе биде конечниот услов за преговорите на Македонија со ЕУ.