Немирите започнаа во Ротердам на 19 ноември кога полицијата испука предупредувачки истрели и употреби водени топови откако демонстрантите фрлаа предмети, запалија полициски автомобили и оштетија имот во, како што властите го нарекоа „оргија на насилство“, пишува Радио Слободна Европа.

Четири лица за кои се верува дека биле погодени од полициски куршуми биле третирани во болница. До 20 ноември, насилството се прошири во Хаг, а потоа ги погоди и другите градови, вклучувајќи ги Леуварден, Гронинген, Еншеде и Тилбург. Десетици демонстранти низ Холандија беа уапсени во текот на викендот, а неколку луѓе беа повредени, вклучително и полицајци.

Холандија воведе тринеделно делумно заклучување, бидејќи случаите на ковид-19 се зголемија на нови рекордни нивоа и покрај тоа што 85 отсто од возрасните се целосно вакцинирани. Демонстрантите, исто така, се против владиниот предлог за воведување пропусница за ковид за оние кои се вакцинирани или закрепнати од болеста. Пропусницата ќе биде потребна за пристап до затворени места, како што се ресторани, кафулиња и барови.

Во соседна Белгија, имаше исто така насилства за време на вчерашните протести во Брисел кои привлекоа околу 35.000 луѓе против мерките за коронавирус. Низ Европа во текот на викендот, десетици илјади протестираа против заострувањето на ограничувањата.