Соопштението на Кривичен го пренесуваме во ценост:

-Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за продолжување на мерката притвор за Ј.К., донесе решени со кое сеуште постојат околностите од член 165 ст.1 т.1 од ЗКП и го прифати предлогот на обвинителството со што ја породолжи мерката притвор за 30 дена.

Бизнисменот Јордан Камчев, беше приведен на 14 март годинава, а ден потоа му беше изречеа мерката притвор од 30 дена како осомничен во предметот „Плацеви на Водно”. Одредениот притвор му завршува в среда, но како што известуват медиумите, од ЈО до судот веќе е поднесен нов предлог за продолжување на ова мерка за обезебедување.