Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 349, Битола – 68, Куманово – 59, Прилеп – 52, Тетово – 36, Струмица – 35, Велес – 32, Охрид – 29, Кавадарци – 27, Штип – 25, Кочани – 24, Кичево – 20, Гостивар – 19, Виница – 15, Гевгелија – 14, во Неготино и Валандово по 11, во Струга, Свети Николе и Радовиш по 9, Пробиштип – 7, Крива Паланка – 6, во Ресен и Берово по 4, во Делчево и Демир Хисар по 3, во Богданци, Демир Капија и Кратово по 2, а во Крушево, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1.

Регистрираните 1.024 оздравени пациенти се од Скопје – 464, Битола – 74, Куманово – 65, Прилеп – 60, Кавадарци – 51, Велес – 40, Гостивар – 27, Штип – 26, Тетово – 25, од Струмица и Гевгелија по 21, Берово –16, Кочани – 15, од Кичево, Неготино и Валандово по 13, Радовиш – 12, Ресен – 9, Свети Николе – 8, Крива Паланка – 7, од Виница и Богданци по 6, од Македонски Брод и Дебар по 5, од Пробиштип, Демир Капија, Крушево и Делчево по 4, Пехчево – 3, Кратово – 2 и од Дојран – 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (35г, 39г , 61г, 69г, 73г, 80г ,84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 починати лица од Прилеп ( 71г, 72г и 77г) и Битола (64г, 65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г), по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г)и Охрид (77г). Од починатите пациенти, сите се починати во болнички услови.

Направените 3.284 тестови се преку ИЈЗ-534, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-11, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-14, Институт за микробиологија–84, МАНУ-121, Жан Митрев (Филип Втори)-153, Авицена-256, Биотек-243, Систина-198, лабораторија Лаор-152, Синлаб – 51, Ремедика-54, Плодност – 64, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.174. Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 64.493, активни 9.039

Куманово 7.877, активни 1.245

Прилеп 7.782, активни 1.015

Тетово 6.821, активни 685

Битола 5.577, активни 1282

Велес 5.128, активни 765

Гостивар 4.941, активни 498

Кавадарци 4.931, активни 558

Штип 4.662, активни 455

Охрид 4.640, активни 830

Струмица 3.721, активни 548

Струга 2.843, активни 259

Кочани 2.554, активни 325

Кичево 2.302, активни 318

Неготино 2.093, активни 260

Гевгелија 2.080, активни 355

Свети Николе 1.403, активни 144

Крива Паланка 1.161, активни 89

Ресен 1.159, активни 233

Радовиш 1.032, активни 143

Берово 957, активни 92

Делчево 913, активни 86

Дебар 894, активни 54

Пробиштип 750, активни 67

Виница 721, активни 114

Валандово 623, активни 101

Богданци 455, активни 67

Крушево 453, активни 99

Демир Капија 392, активни 47

Демир Хисар 356, активни 56

Кратово 348, активни 23

Македонски Брод 342, активни 36

Пехчево 246, активни 17

Македонска Каменица 220, активни 11

Дојран 131, активни 21