Пресудата беше донесена неколку часа пред средбата на канцеларката Ангела Меркел со мандатарот Олаф Шолц, како и со лидерите на 16 германски покраини, на тема дали да се заострат мерките поради зголемениот број пациенти.

Шефот на кабинетот на Меркел, Хелге Браун, за РТЛ изјави дека судската одлука ќе покаже што одлучила државата.