Обвинувањата на Јулија Навални за смртта на нејзиниот сопруг Алексеј Навални, кој го поврза инцидентот со рускиот претседател Владимир Путин, се „апсолутно празни, груби“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков ги отфрла наодите

Според Песков, Путин не го гледал обраќањето на Јулија Навални која изјавила дека го продолжува случајот на нејзиниот сопруг, но ги отфрлила тврдењата „упатени до руската држава“.

„Со оглед на тоа што Јулија Навалнаја беше вдовица буквално пред неколку дена, ова го оставам без коментар“, рече портпаролот на претседателот.

Јулија најави истрага

Јулија Навални за Алексеј рече и дека знае зошто и како е убиен Навални и дека тоа наскоро ќе го открие.

Неприфатливи барањата на Борел

Песков, исто така, го нарече неприфатливо барањето на првиот човек на ЕУ, Жозеп Борел за меѓународна истрага.