Од УХМР соопштија дека под влијание на влажен бран од утре ќе има зголемување на облачноста. Утре и в среда ќе преовладува поменливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. На места ќе биде нестабилно со пообилен и пороен дожд, засилен ветер и ретки грмежи. Локално се очекува да наврнат над 15 литри на квадратен метар. В среда и четврток на планините врнежите ќе бидат од снег. Во петок ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а нов влажен и постуден бран со врнежи од дожд, на планините од снег се очекува за време на викендот

Дневните темпратурари утре ќе бидат од осум до 20 степени, среда од 10 до 18, четврток 9 до 16 степени, петок од 11 до 18, сабота од 9 до 15 и недела од 10 до 16 степени. Утринските во среда, четврток и петок на некои места ќе бидат под нулата, односно во четврток од минус два до пет степени, петок од минус четири до три и во сабота од минус два до четири степени.