Во драматичен пресврт на настаните, Бојан Јовановски, надалеку познат како „Боки 13“, ја ескалира својата правна битка поднесувајќи кривични пријави против група поранешни функционери, директори и јавни личности. Наводите, обелоденети по распитот во Јавното обвинителство, означуваат значаен развој во она што Јовановски го нарече „Бумеранг“.

Наводи кои опфаќаат различни прекршоци

Обвиненијата на Јовановски опфаќаат спектар на прекршоци, од злоупотреба на службените овластувања до изборни малверзации и измами. Во изјавата за новинарите, тој ја оцрта кривичните дела на злосторствата наведени во кривичните пријави. Тие вклучуваат, но не се ограничени на:

  • – Злоупотреба на службената положба: Наводи за користење овластувања за лична корист.
  • – Изборни нерегуларности и измами: Обвинувања за изборни малверзации и измами.
  • – Незаконско политичко финансирање: тврдења за незаконска финансиска поддршка на политичка партија
  • – Злоупотреба на јавни набавки и средства: Наводна злоупотреба на јавни ресурси.

Цели од висок профил во правната вкрстување

Меѓу најистакнатите личности именувани во правната офанзива е и Вилма Русковска, поранешна шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал. Јовановски покрена обвиненија против Русковска, меѓу кои злоупотреба на службената положба, поткуп и наводи за тортура.

Понатаму, правниот напад се протега и на повисоките ешалони на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), при што се вмешани сите генерални секретари на партијата. Имено, поранешниот претседател на СДСМ и екс-премиер, Зоран Заев, се наоѓа заплеткан во скоро сите обвинувања, факт што го потенцира Јовановски, кој тврди дека Заев има постојано присуство во обвиненијата.

Докази и правна стратегија

Владимир Туфегџиќ, кој го застапува Јовановски, ја расветли доказната основа во која се потпираат наводите. Тој откри дека доказите првенствено се состојат од електронски комуникации, најверојатно текстуални пораки или е-пошта. Јовановски има намера да даде детални објаснувања за овие размени во писмена форма, што дополнително ќе го зацврсти неговиот правен став.

Како што се одвива правната битка, сите очи се вперени во последиците од наводите на Јовановски. Со налетот на обвинувања насочени кон клучните фигури во политичкиот и судскиот пејзаж на Македонија, последиците се подготвени да одекнат низ коридорите на власта.