Со генетско секвенционирање и анализа на примероците од државата Махараштра се утврдени мутации на вирусот кои не се совпаѓаат со „варијантите што предизвикуваат загриженост“ каталогизирани досега, се вели во соопштението.

Махараштра е една од најсилно погодените земји во Индија.

– Иако варијантите на загриженост и новата двојно мутирана варијанта се пронајдени во Индија, тие не се откриени во бројки што би биле доволни за да се воспостави директна врска или да се објасни брзото зголемување на случаите во некои држави, се вели во соопштението.

Индија веќе објавила неколку случаи на британската варијанта на вирусот, како и варијантите од Јужна Африка и Бразил.

Во земјата се пријавени 47.262 нови инфекции во последните 24 часа, што е најмногу од почетокот на ноември, со што вкупниот број на заразени достигна 11,7 милиони. САД и Бразил се единствените кои имаат повеќе заразени.

Бројот на починати во последните 24 часа е 275, што е најголем оваа година на дневно ниво. Вкупниот биланс на жртви е 160.441, според владините податоци.

Неколку држави забраниле големи јавни собири пред прославата на фестивалот Холи Хинду , закажана за викендов.

Владата одлучила да ја прошири кампањата за вакцинација за да вклучи секој над 45-годишна возраст, повикувајќи ги луѓето да се вакцинираат.

Во меѓувреме, руските експерти издвоиле нова мутација на јужноафриканската варијанта на вирусот, пренесува руската државна новинска агенција Спутник.

Варијантата ја издвоиле експерти од Државниот научен центар за вирусологија и биотехнологија.

Секвенционирањето на геномот покажало, покрај мутациите карактеристични за јужноафриканската варијанта, присуството на две дополнителни бришења во гените ORF1ab и S, се вели во соопштението на федералната агенција за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор.