Соочени со пандемија на коронавирус, многу луѓе земаат дополнителни витамини, минерали и разни додатоци без да се консултираат со лекар. Ова не е најдобро решение, бидејќи можеби само трошите пари, а во некои случаи, наместо да помогнете, може да му наштети на вашето здравје.

Сепак, според одредени симптоми, можете да идентификувате кој витамин или минерал ви недостасува и да побарате помош од стручни лица. Симптоми на недостаток на витамин:

Замор

Недостаток: Железо

Други симптоми: Лоша концентрација, слаб апетит, слаба кожа, темни кругови под очите

Добри извори: Црвено месо, јајца, зелен зеленчук, витамин Ц помага при апсорпција, па затоа е добра идеја да пиете сок од лимон или портокал заедно со оброк.

Чувствителна кожа

Недостаток: цинк

Други симптоми: Бавно заздравување на раните, бели дамки на ноктите

Добри извори: Ореви, семиња, цели зрна, сардини и црвено месо.

Проблеми со варењето на храната

Недостаток: витамин Б3

Други симптоми: мускулна слабост, губење на апетит и разни проблеми со кожата.

Добри извори: Посно месо, риба и ореви.

Грчеви во рацете и нозете

Недостаток: витамин Б6

Други симптоми: Воспаление на кожата, раздразливост, несоница и ПМС.

Добри извори: Кафеав ориз, банани и пченка.

Губење на косата

Недостаток: витамин Б9

Други симптоми: лупење на кожата, губење на апетит, бледило и замор.

Добри извори: Бубрези, црн дроб, мешунки, јајца, риби, целер.

Пецкање во рацете и нозете

Недостаток: витамин Б12

Други симптоми: Слабеење и болки во грбот

Добри извори: црн дроб, млечни производи, јајца и риба.

Болки во грбот и нозете

Недостаток: витамин Д.

Други симптоми: Болки во колкот, отежнато движење, слабост и зголемено потење.

Добри извори: Сончање и престој на отворено.

Анксиозност

Недостаток: магнезиум

Други симптоми: Раздразливост и нервоза

Добри извори: Спанаќ, бадеми и леб од цели зрна.

Рани во устата

Недостаток: витамин А.

Други симптоми: Чести настинки, првут, сува кожа, досадна коса, склони кон акни и првут.

Добри извори: Црн дроб, јајца, сирење и јогурт

Конфузија

Недостаток: витамин Б1

Други симптоми: Гадење и чести промени на расположението

Добри извори: ориз, цели зрна и грав.

Честа вртоглавица

Недостаток: Железо

Други симптоми: раздразливост, летаргија, забрзано чукање на срцето и слаба концентрација.

Добри извори: црвено месо, пилешко, темно зелен зеленчук и суво овошје.

Недостаток на енергија

Недостаток: магнезиум

Други симптоми: гадење, летаргија, слабост и губење на ориентацијата.

Добри извори: Риба, зелен лиснат зеленчук, минерални води, ореви и цели зрна.