Како што советува, не треба да вежбаме по будењето, бидејќи телото е дехидрирано и нашето ткиво нема да се истегне правилно. Мускулите се вкочанети, па ако не внимавате, може да се повредите

Сокот од портокал е исто така на листата на непожелни дејства по будењето, бидејќи, како што вели д -р Стопард, прави повеќе штета отколку добро.Имено, само го преоптоварува метаболизмот и го зголемува нивото на шеќер во крвта. Тоа е затоа што метаболизмот, кој го регулира инсулинот, се уште  уште не е целосно функционален.

Кафе на празен стомак? Многу лоша идеја!

Таа, исто така, советува избегнување на кафе, бидејќи чаша од овој пијалок на празен стомак всушност ја намалува способноста на метаболизмот да го контролира шеќерот во крвта, но дава и чувство на ситост поради што не јадеме доволно хранливи материи за појадок.

Истражувачите од Универзитетот во Бат веруваат дека оваа нова информација за кафето може да укаже на долгорочни здравствени последици. Имено, во нивното истражување откриле дека овој црн пијалок, кога се пие пред појадок, ја намалува контролата на шеќерот во крвта за околу 50 проценти. Затоа, важно е, предупредуваат истражувачите, секогаш да јадете нешто пред да консумирате кафе.

Д -р Стопард препорачува да биде мал, но хранлив појадок, како овесна каша, каша, јогурт или тост од авокадо.