– Не се плашиме од одмазда од УЕФА или ФИФА. Ако мислите дека Суперлигата е мртва, апсолутно не сте во право. Досега никој не ја напушти Суперлигата. Никој не плати провизија за ова. Потпишаните договори се обврзувачки. Клубовите од Премиер лигата не можат само да си заминат. Ние нема да поднесеме тужби, но тоа се сериозни луѓе и заедно ќе најдеме решенија, изјави Перез за „Ел Ларгуеро“.

На 19 април беше објавена Суперлигата. Своето учество тогаш го потврдија: Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Тотенхем, Реал, Барселона, Атлетико, Милан, Интер и Јувентус. Флорентино Перез, кој има слична функција во мадридскиот клуб, стана претседател на лигата.

Вчера, управата на Суперлигата одлучи да го прекине проектот по одбивањето на англиските клубови да учествуваат на турнирот.