Конечен одговор по 20 месеци одложување

Владејачката партија на претседателот Реџеп Ердоган, нејзините националистички сојузници Партијата за националистичка акција и главната опозициска Републиканска народна партија по 20-месечно одложување гласаа за ратификување на членството, додека опозициските националистички, исламистички и левичарски партии гласаа против. Ратификацијата беше одобрена со 287 гласови „за“ и 55 „за“.

Фото: Турски парламент

Ердоган ќе го потпише законот, веројатно во наредните денови, со што ќе заврши долгиот процес кој ги фрустрира дел од западните сојузници на Анкара.

Унгарија е последна држава која не го ратификува приемот на Шведска

Ова ја остава Унгарија како единствена членка на НАТО која сè уште го ратификувала приемот на Шведска. Во понеделникот, Виктор Орбан го покани шведскиот премиер Улф Кристенсен на разговори, но во вторникот министерот за надворешни работи ја одби поканата.

Унгарија ѝ стави рампа на Шведска за влез во НАТО, парламентот не гласаше за прием

Шведскиот премиер на платформата Х напиша дека гласањето во турскиот парламент „ја носи неговата земја чекор поблиску до членство“. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја поздрави одлуката на турскиот парламент и ја повика Унгарија да го следи примерот.

Фото: Јенс Столтенберг

Што претходни на барање на Шведска за влез во НАТО?

Шведска поднесе барање за членство во НАТО заедно со Финска во 2022 година, неколку месеци откако Русија ја нападна Украина, плашејќи се за нејзината безбедност како неутрална земја. Финска беше прифатена во април, додека одложувањата на Турција и Унгарија го одложија влезот на Шведска.

Одговор со омекнување на политиките кон Анкара

Анкара побара од Стокхолм да го заостри својот став кон локалните членови на Курдистанската работничка партија (ПКК), прогласена за терористичка организација од Турција, ЕУ и САД. Како одговор, Шведска воведе нов антитерористички закон со кој членството во терористичка организација е незаконско. Освен ова, Шведска, Финска, Канада и Холандија, исто така, презедоа чекори за омекнување на политиките за извоз на оружје во Турција.