Пејачката немала претходно искуство со снимање кога ја испеа песната што ја дефинираше бразилската култура во 1963 година.

Аструд Жилберто, чијашто сонлива интерпретација на „The Girl from Ipanema“ стана најпопуларна верзија на песната, почина на 83 години.

Пол Ричи, соработник на Жилберто, ја потврди веста на социјалните мрежи, пишувајќи дека од него побарал да ја објави синот на Жилберто, Марсело.

„Таа беше важен дел од целата бразилска музика во светот и промени многу животи со својата енергија“, додаде тој.

Родена во 1940 година во бразилската држава Баија и израсната во Рио де Жанеиро, Аструд Вејнерт се омажи за музичарот Жоао Жилберто во 1959 година.

Во 1963 година, таа го придружуваше на патување во Њујорк, каде што ќе снимаше со џез-уметникот Стен Гец и колегата од бразилската нова ѕвезда Антонио Карлос Жобим. Продуцентот на сесијата сакаше пејач на англиски јазик да и помогне на девојката од Ипанема да премине кај американската публика, а Аструд – која немаше претходно искуство со снимање – беше единствената личност што можеше да го направи тоа.

Оригиналната верзија беше дует со нејзиниот сопруг – Аструд не беше ни наведена на снимката, таа беше исклучена од хонорарите и добиваше само мал хонорар за музичарите. Но, откако The Girl from Ipanema беше реаранжирана без вокалот на Жоао на бразилски како соло сингл, таа стана огромен хит во 1964 година, достигнувајќи ги првите 5 во САД и првите 30 во ОК.

Ја освои наградата Греми за песна на годината, а Жилберто беше номинирана и за најдобра женска вокална изведба. Таа година, таа и Жоао се разведоа, а таа беше на турнеја низ САД со Гец и неговиот бенд, искуство кое подоцна го опиша како:

„многу тешки времиња… да се биде среде разделба и да се справи со одговорностите да се биде самохрана мајка и сосема нова кариера која бара многу“.