УХМР најавува пеколни температиру, кои ќе достигнат и до 40 степени. Препораката е не излегувајте од дома без заштитен фактор и без вода.

Спорт УХМР времето денеска ќе биде сончево, но попладне се очекува пороен дожд и грмежи на одредени места водржавава. Температурата и покрај дождот  ќе достигне до 38 степени. УВ индексот ќе биде 9.

Во наредните денови под влијание на топла воздушна маса од југ, времето ќе биде со натпросечни температури . Најтопло се очекува да биде во четврток и петок кога  температурата ќе достигне до 40 степени.