– Бројот на заразени со коронавирус расте во сите клубови од Премиер лигата и поради тоа сите имаат проблеми. Потребно е да се одложи целото коло овој викенд, како и Лига куп натпреварите, што на сите би им дало барем една недела време да се расчисти состојбата и да се прекине овој синџир. Со тоа би се овозможило предвидените натпревари на „Боксинг деј“ да се одржат според планот, изјави Френк, додавајќи оти во неговиот клуб има 13 позитивни на Ковид – 19.

Стратегот на Брентфорд наведе дека контактирал со Премиер лигата и оти има согласност со неговиот став.