Нови сензационални тврдења за кршење на блиската врска помеѓу принцот Вилијам и принцот Хари се појавија во новата книга на историчарот Лејси

Лејси ја ажурираше Битката за браќата: Внатрешната приказна за семејство и нов материјал, а со нови извадоци од весникот „Тајмс“ во Велика Британија објавени во саботата, писателот ветеран претстави повеќе детали за нивниот разделбата.

Првично се вели дека Вилијам (38) и Хари (36) се закарале поради сомнежите на Вилијам за брзината со која се движел неговиот брат со неговата тогашна девојка Меган Маркл.

Лејси пишува дека иако односите меѓу принцовите биле олеснети во времето на венчавката на Хари и Меган во мај 2018 година, тие повторно се влошиле во октомври 2018 година кога Вилијам дознал дека висок соработник во палатата им кажал за обвинувања за малтретирање од страна на Меган до вработените.

Кога Вилијам ги слушна овие тврдења и се соочи со неговиот брат, тие имаа „жестока и горчлива“ расправија, пишува Лејси – посочувајќи го Вилијам кој наводно започнал потези за отстранување на Хари и Меган од заедничката канцеларија или домаќинството.

-Вилијам го исфрли Хари надвор, му рекол пријател на Лејси.

Кога за прв пат се појавија тврдењата за малтретирање, во март во „Тајмс“ во Велика Британија, канцеларијата на војвотката од Сасекс силно ги демантираше обвинувањата. Палатата постави независна истрага за тврдењата и начинот на постапување со истите.

Книгата на Лејси опишува лута конфронтација помеѓу принцовите – прво преку телефон, а потоа и лично кога Вилијам го прашал Хари за тврдењата за малтретирање.

-Кога Хари се разгори во бесна одбрана на својата сопруга, постариот брат вриеше, гласи извадок.

 

-Хари луто го затвори телефонот, па Вилијам отиде да разговара лично со него. Принцот беше згрозен од она што само што му беше кажано за наводното однесување на Меган, и тој сакаше да слушне што има да каже Хари. Пресметката меѓу браќата беше жестока и горчлива

Претставниците на палатата Кенсингтон, каде што има канцеларија Вилијам, не ги коментираа тврдењата изнесени во книгата. Претставник на Сасекс исто така одби да даде коментар.

Лејси исто така тврди дека Кејт Мидлтон била „претпазлива со Меган од самиот почеток“ и вели дека Вилијам му рекол на еден пријател дека мисли дека има „агенда“.

Лејси цитира вработен во палатата Кенсингтон, кој рекол дека „луѓето се чувствувале прегазени“ од Меган и „не знаеле како да се справат“ со неа.

Новите извадоци доаѓаат во моментот кога браќата се подготвуваат да се обединат за да ја откријат статуата во чест на животот на нивната покојна мајка, принцезата Дајана, на 1 јули, што би бил нејзин 60-ти роденден.

Во првото издание на книгата, Лејси го истражува раздорот, вкоренувајќи го расколот во турбулентниот брак на нивните родители.

-Двајцата браќа се оштетени од воспитувањето; и двајцата реагирале наоѓајќи различни решенија, вели авторот, кој е историски консултант за „Круната“ на Нетфликс. „Има толку многу болка и траума во оваа приказна, вели тој.