Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната ќе достигне од 17 до 24 степени Целзиусови.

Под влијание на топла воздушна маса и јужно воздушно струење следува период на потопло време, а значително затоплување ќе има од четврток. Локални врнежи од дожд ќе има денеска наутро и ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Во среда попладне врнежите на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи.