Земјоделците од северна Грција размислуваат за кратка блокада на сообраќајот на камиони вечерва на граничниот премин Евзони (Богородица). Ваквата акција е поттикната од нивното незадоволство од одговорот на Владата на нивните барања, како што јави дописникот на МИА од Атина.

Симболична блокада на границата со Македонија

Земјоделците од регионот вчера ги однесоа своите трактори на границата со Македонија, паркирајќи ги како симболичен гест на протест. Томас Карипидис, нивниот претставник, за порталот „Идисис“ од Кукуш открил дека може да има симболично и привремено затворање на границата за камиони кои влегуваат во Грција.

Земјоделците од Лерин кај Ники (Меџитлија): Блокадите се интензивираат на граничниот премин

Земјоделците од Лерин на средба со грчкиот премиер ги засилија протестите. Од 12:00 до 16:00 часот по локално време поставија блокади на граничниот премин Ники (Меџитлија), при што беа целосно запрени сите камиони. Шокантно, во првиот час, дури ни автомобили не смееја да поминат, што ја покажа сериозноста на нивното незадоволство.

Неисполнети барања: Земјоделците размислуваат за следните чекори

Земјоделците од сите краишта на Грција вечерва или утре ќе се состанат за да го одлучат својот начин на дејствување по денешната средба со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. И покрај двочасовните разговори, претставниците истакнаа дека не се исполнети сите нивни барања, оставајќи ја вратата отворена за потенцијална ескалација на протестите и блокадите.

Извор: A1ON

Извор: greekreporter