Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските сили ги зајакнале позициите на целата линија на фронтот во Украина по, како што рече, неуспехот на украинската контраофанзива, пренесува Хина.

Русија во моментов контролира околу 17,5 отсто од територијата на Украина, а четиримесечната украинска контраофанзива оваа година не донесе речиси никакви територијални придобивки, покажуваат западните анализи на територијата што ја контролира Русија.

„Што се однесува до контраофанзивата, која наводно е во мирување, таа целосно пропадна“, рече Путин во видеото објавено на социјалните мрежи од новинарот на Кремљ, Павел Зарубин.

Запрашан за битката за источниот украински град Авдиивка, Путин заклучи дека Украина подготвува нови офанзивни операции.

Активна одбрана

И Русија и САД го опишаа интензивирањето на борбите околу Авдиевка како нова руска офанзива.

„Она што сега се случува по целата линија на контакт се нарекува активна одбрана“, додаде Путин.

„Нашите сили ја подобруваат својата позиција во речиси целата област.

Конфликтот во источна Украина започна во 2014 година, откако тогашниот проруски претседател на Украина беше соборен и Русија го анектираше Крим.