Како што пишува EMSC, земјотресот се случил околу 11:32 часот, а епицентарот бил во близина на Тузла.

Според информациите на Републичкиот сеизмолошки завод на Србија, земјотресот бил со јачина од 2,4 степени според Рихтеровата скала.