Србите од Звечан и Северна Митровица 12-ти ден протестираат собрани пред барикадата што војниците на КФОР ја поставија во близина на општинската зграда во Звечан, а ситуацијата е мирна како и претходните денови.

Граѓаните изразуваат незадоволство од настаните од 26 и 29 мај.

Поминаа 15 дена од инвазијата на специјалните единици на косовската полиција во просториите на општините Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ, а жителите на Звечан го продолжуваат протестот со барања специјалните единици да се повлечат и работниците да бидат им е дозволено да се вратат на своите работни места.

Кфор вчера целосно ја отстрани бодликавата жица што беше поставена околу општинската зграда во Лепосавиќ.

Како што јави репортерот на Косово онлајн, остана само дел од металната ограда на која беа закачени српските знамиња.