Триесет и шестгодишниот напаѓач стигна до 109 голови за националниот тим, исто колку што има и поранешниот ирански репрезентативец Али Даеи.

Роналдо стана и прв стрелец во историјата на Мундијалите и Европските првенства. Португалецот, кој постигна седум гола на светските првенства и 14 на континенталните, го престигна Мирослав Клосе, кој го држи рекордот за голови на светските шампионати – 16.

Кристијано стана првиот играч кој играл на пет Европски првенства по ред. Учествуваше на ЕП 2004, по што редовно се појавуваше на теренот на следните турнири.

Роналдо исто така стана првиот играч во историјата на ЕВРО кој постигнал најмалку три гола на три различни турнири (ЕП 2012, ЕП 2016, ЕП 2020).